|
Město Albrechtice [ Město nebo obec ]
Poprvé připomínána v roce 1377. V roce 1492 byla obec povýšena na město králem Vladislavem II. V současné době má obec zhruba 3000 obyvatel. Z turistických možností stojí za zmínku barokní kostel Navštívení P. Marie, barokní sloup sv. Anny na náměstí, koupaliště, jezdecké centrum. V přilehlé části Žáry se nachází plicní sanatorium. Zhruba 1 km směrem na Krnov v zalesněném terénu zřícenina hradu Burkvíz. V nedaleké obci Holčovice možnost lyžování (2 vleky).
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: - Burkvíz, Město Albrechtice [osm]
- Česká Ves u Města Albrechtic, Město Albrechtice [osm]
- Dlouhá Voda, Město Albrechtice [osm]
- Hynčice u Krnova, Město Albrechtice [osm]
- Linhartovy, Město Albrechtice [osm]
- Město Albrechtice, Město Albrechtice [osm]
- Opavice, Město Albrechtice [osm]
- Piskořov, Město Albrechtice [osm]
- Valštejn, Město Albrechtice [osm]
- Ztracená Voda, Město Albrechtice [osm]
Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 10.10.2021 v 19:30 hodin Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jajý čas bude na svatého Medarda, takový bude čtyřicet dní pořád. Jaké bude počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá. Jaký den Medard zasvětí, také budou senoseči. Jaké je počasí o svatém Medardu, takové je o žních. Jaké počasí o Medardu bývá, takové se v létě po něm ozývá. Jasný den na Medarda tiší rolníkovo naříkání. Když dne 8. června prší, tedy pršívá přes celý měsíc. Když na Medarda prší, ještě čtyřicet dní po sobě pršeti má. Medardův dýšť - čtyrycet dní plíšť. Medardova krápě - čtyřicet dní kape.
|
|
června 880: Papež Jan VIII. zřídil na Moravě arcidiecézi a do jejího čela postavil Metoděje. června 1044: Jindřich III. při dalším vojenském težení do uherského království. června 1046: Schůzka Břetislava s polským Kazimírem a pomořanským Zemožilem na Jindřichově dvoře v Merseburku. června 1068: Spor knížete Vratislava s moravskými údělnýmiknížatyo volbu nového pražského biskupa po smrti Šebíře. června 1075: Češi vedením Vladímíra II. se účastnili výpravy Jindřicha IV. proti vzbouřivším se Sasům. června 1130: Pokus některých šlechticů o zavržení českého knížete a současně o osvobození syna Břetislava II. června 1156: Smlouva mezi Fridrichem I. Barbarossou a Vladislavem II. zavazovala českého knížete za slib dědičného královského titulu. června 1178: Kníže Soběslav II. zahnán na útěk do Čech při rakouském vpádu na Moravu. června 1193: Přemysl I. pro účast na spiknutí byl císařem Jindřichem IV. sesazen z českého trůnu.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|